Po pierwsze, przeglądając profile psychoterapeutów, należy sprawdzić, z jaką grupą wiekową i w jakim nurcie pracuje dany terapeuta.
Dobrą praktyką jest pogłębienie swojej wiedzy na temat nurtów psychoterapeutycznych i sprawdzenie, który z nich jest dedykowany trudnościom czy zaburzeniom, które są powodami zgłoszenia.
W wielu krajach grupy ekspertów formułują zalecenia kliniczne, czyli wskazówki dot. wyboru nurtu psychoterapii na podstawie badań na temat ich skuteczności. Przy poszukiwaniach odpowiedniej terapii warto zajrzeć do brytyjskich wytycznych NICE (Narodowego Instytutu Zdrowia i Doskonałości Klinicznej Wielkiej Brytanii).
Bardzo ważne jest zaznajomienie się z kwalifikacjami psychoterapeuty – jakie ma wykształcenie, jakie ukończył studia, czy jest w trakcie bądź ukończył szkołę psychoterapeutyczną.
Warto sprawdzić, z jakimi obszarami problemowymi pracuje i czy zajmuje się objawami stanowiącymi powód zgłoszenia. Przykładowo, kiedy dominującym problemem jest uzależnienie, najlepiej rozpocząć psychoterapię u osoby, która ukończyła szkołę terapii uzależnień. Kiedy dominuje problem w związku, słuszne byłoby rozważenie psychoterapii par i pracowanie nad relacją wspólnie z partnerem.
Pamiętajmy, że dbający o jakość swoich usług psychoterapeuci poddają swoją pracę superwizji, i to dobry znak, jeśli wspominają o tym w opisie swoich kwalifikacji.